Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą charakteryzującą się postępującym niszczeniem i utratą chrząstek stawowych. Z biegiem czasu proces zwyrodnieniowy rozciąga się od chrząstki całego stawu, powodując dalsze typowe objawy, między którymi następuje przerost kości i osteofity.
Artrozie może sprzyjać kilka czynników.
Przede wszystkim uszkodzenie stawów jest w jakiś sposób związane z nadmiernym ich używaniem. W rzeczywistości choroba zwyrodnieniowa stawów jest typowa dla osób starszych, chociaż może wystąpić nawet w starszym wieku, czemu sprzyja uraz, nieprawidłowa postawa i ciągłe używanie niektórych stawów.
W innych przypadkach choroba zwyrodnieniowa stawów wynika z zaburzeń, które zmieniają normalną strukturę i funkcję chrząstki ( np. Zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, dna, itp .), Z chorób endokrynologiczno-metabolicznych lub infekcji. Nawet nadwaga i otyłość narażają stawy na nadmierny stres, a zatem mogą sprzyjać wystąpieniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
Choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się obecnością tępego i głębokiego bólu stawów, początkowo łagodnego, ale stopniowo pogarszającego się z biegiem lat. Ból jest nasilany lub wywoływany przez wysiłki, które mają wpływ na dotkniętą artykulację i ustępuje po odpoczynku; Jednak wraz z ewolucją choroby staje się ona niepokojącą stałą. Ponadto choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje sztywność stawów, która występuje zwykle po przebudzeniu lub po okresie bezczynności i trwa mniej niż 30 minut.
Jak wyglądają objawy?
W rzeczywistości kości przywódcze są lepiej chronione przed chrząstką i mogą powodować sprzęganie jedno na drugim, zwiększając trudność ruchu. Wraz z postępem choroby zwyrodnieniowej stawów, pojawiają się obrzęki, trzaskanie lub trzaskanie stawów i dalsze ograniczenie ruchów. W bardziej zaawansowanych stadiach ból może występować nawet w spoczynku i utrudniać klub nocny; Mogą również wystąpić deformacje, podwichnięcie i narośle kostne, zwane osteofitami, zlokalizowane na obrzeżach zajętego stawu.
Choroba zwyrodnieniowa stawów może wpływać na każdy staw, nawet jeśli ma tendencję do lokalizowania się w miejscach bardziej obciążonych ciężarem ciała i codziennymi czynnościami: kolanem, biodrem, ramionami, rękami i kręgosłupem. Diagnoza jest ustalana przez lekarza wizytującego i potwierdzana badaniami radiologicznymi, które dowodzą redukcji przestrzeni stawu z powodu zaniku tkanki chrzęstnej.
Niestety choroba zwyrodnieniowa stawów jest nieodwracalna, gdyż uszkodzona chrząstka nie jest zdolna do samoistnej regeneracji. Poza tym nadal istnieje terapia naprawdę decydująca. Jednak środki fizyczne (w tym rehabilitacja) oraz szereg zabiegów farmakologicznych i chirurgicznych, także innowacyjnych (przeszczepy chondrocytów i czynników wzrostu), mogą złagodzić ból i poprawić funkcję chorego stawu.
Zapobieganie i objawy problemów z kolanami
Kolana należą do najbardziej delikatnych i narażonych na ścieranie stawów, dlatego należy je jak najlepiej zachować. Wśród problemów z kolanami, które są bardziej powtarzające się i irytujące, artretyzm w kolanie lub artretyzm spowodowany zużyciem, to ten, który pojawia się z większą częstotliwością, ponieważ pochodzi z fizjologicznej redukcji chrząstki.
Obrzęk, ból i sztywność to najczęstsze objawy, po których może następować niezdolność do poruszania stawem i tworzenie się ostróg kostnych (osteofitów). Proces zapalny, może wynikać z reakcji organicznych mogących znacznie pogorszyć rozpoznanie: ścięgna i rzepka torebki mogą się kurczyć i pogrubiać; płyn, wytwarzany w większych ilościach przez błonę maziową, może gromadzić się i wytwarzać wysięk śródstawowy.
Do czynników ryzyka należą: podeszły wiek, spadek, przeszłe infekcje i złamania, ale także nadwaga i urazy spowodowane pracą i sportem. Utrzymanie optymalnej zdrowej wagi i unikanie podnoszenia ładunków nadmiernie powodujących zginanie i kucanie, może ograniczyć początek.
Wśród wielu problemów z kolanami, które może napotkać, zapalenie kaletki jest bardzo rozpowszechnione i wiąże się z powtarzaniem pewnych ruchów i tarciem kolan o szorstkie powierzchnie. W związku z tym wskazane jest unikanie przerwy w kolanie przez długi czas i częste przysiady. Zapalenie kaletki objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem kolana.
Zapalenie stawów, problemy z tarczycą, cukrzyca i dna mogą zwiększać ryzyko cierpienia. Aby ograniczyć to zjawisko, wystarczy zastosować kilka sztuczek: pod kolanami należy zawsze wkładać poduszkę na wypadek, gdyby przestało się klękać; używaj tej samej poduszki, kiedy śpisz na boku, aby uniknąć poważnego obciążenia górnej części nogi; poruszać się, nie zatrzymując się zbyt długo w tej samej pozycji.
Wśród problemów z kolanami bardziej prostranti , zapalenie rzepki ścięgna, jeśli nie zostanie rozwiązane na czas, może szybko się nasilić. Ból jest czasami związany z obrzękiem dolnej części kolana i może wystąpić nawet w spoczynku. Brak równowagi postawy i mięśni, ignorowany ból i sztywność mogą być przyczyną pogorszenia. Aby temu zapobiec musimy pamiętać o wygodnym noszeniu obuwia, zapobieganiu szorstkości i sztywności gleby oraz korygowaniu w czasie wszelkich nierównowagów stawów.